Strony

czwartek, 14 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Mieszkamy w Europie

    Witam wszystkie Misie. Maj swoją pogodą zbytnio nas nie rozpieszcza. Mam jednak nadzieję,  że chłód Wam niegroźny i macie tysiące pomysłów na to, jak fajnie spędzić czas.
Dzisiejszy temat
Mieszkamy w Europie
    Polska to duży, ciekawy i piękny kraj. Dla dziecka z pewnością jest ogromny, ale to tylko mały puzzelek na mapie całego świata. Niewielu z nas potrafiłoby wymienić wszystkie państwa ale kontynenty z pewnością tak. Misie już poznały ich nazwy. Śmiechu przy tym było sporo bo i nazwy wymyślały ciekawe (gdzieś, coś słyszały i dziwy powtarzały :)). Dzisiaj znowu będzie potrzebna mapa, jednak tym razem najlepiej całego świata. Jeszcze bardziej przydatny będzie globus. Proszę aby wskazać dziecku kontynenty i zapoznać je z ich nazwami: Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Antarktyda, Australia, Azja i Europa. Dziecko powinno wiedzieć, że Polska leży w Europie, w której jest wiele innych państw a każde z nich ma swoje granice. Państwa sąsiadują ze sobą a dzielą je właśnie te granice. Sąsiadami Polski są: Niemcy, Rosja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja i Czechy.

Każde państwo ma swoją kulturę, historię, język narodowy (regionalny), walutę, stolicę, godło, hymn i flagę. Posiada charakterystyczną dla siebie architekturę, roślinność, potrawy, tradycje i zwyczaje. Są państwa, które nie różnią się zbytnio od siebie ale są takie, które różnią się prawie wszystkim. Najbardziej zauważalną różnicą wśród ludzi jest kolor skóry, kształt ust, nosa czy oczu. Jednak dla wszystkich ludzi całego świata ważne są tolerancja, akceptacja i szacunek. Misie wiedzą, że wszyscy potrzebujemy tego samego. Jedzenia, snu, miłości, bezpieczeństwa a dzieci po prostu zabawy. Uczmy od najmłodszych lat tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. My też dla kogoś jesteśmy INNI. 
Chcesz się wybrać w podróż po Europie i poznać niektóre państwa i ich zabytki? Zapraszam! Oto film, pt.: "Europa z Dumorysiem" kliknij TUTAJ
Państwa, które mają wspólne cele, postanowiły ze sobą współpracować i pomagać sobie, utworzyły organizację o nazwie Unia Europejska (skrót UE). UE ma swoją flagę (12 żółtych gwiazd na granatowym tle), symbol (Syriusz - maskotka stonogi; nazwa pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie), stolicę - Brukselę, a nawet hymn ("Oda do radości" Ludwiga van Beethovena). Obejrzyj film z którego dowiesz się bardzo wielu ciekawych i ważnych rzeczy o Unii Europejskiej kliknij TUTAJ
Ciekawostka Jeśli uważnie słuchałeś opowieści o UE, to wiesz, że jednym z należących do niej państw są Włochy. To tam pizza zdobyła swoją ogromną sławę i popularność, jednak wywodzi się ona z Grecji! Oto kilka ważnych zwrotów w języku włoskim. Zapraszam do nauki włoskiego:)
buongiorno (czyt. bondżorno) - dzień dobry
arrivederci (czyt. airwederczi) - do widzenia
mi chiamo (czyt. mi kjamo) - nazywam się
si (czyt. tak) - tak
grazie (czyt. dziękuję) - dziękuję
Aktywność ruchowa Podróż po Europie Dziecko naśladuje ruchem, odgłosem i gestami podróż, która odbywa się: samochodem, samolotem, rowerem, hulajnogą -  improwizacja ruchowa wybranego pojazdu i naśladowanie jego odgłosów. Np. kiedy jedzie rowerem: leży na plecach i naśladuje pedałowanie; samolotem - rozkłada ręce na boki i wykonuje ruchy wahadłowe w różne strony, itp. Na koniec podróży odpoczywa nad Morzem Śródziemnym:) (leżąc na brzuchu naśladuje pływanie, a w pozycji na plecach wykonuje głębokie oddechy).
Dla rodzica: jeśli tylko będziecie mieli Państwo czas i chęć, to zachęcam "zabrać" swoje dziecko na kolację do Włoch i wspólnie zrobić pizze :). Niech zagniata ciasto jak najdłużej, wtedy jest najlepsze, a przy okazji będzie doskonalić i usprawniać mięśnie rąk.
Życzę miłego dnia - Arrivederci 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz