Strony

poniedziałek, 11 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Syrenka

   Witam wszystkie Misie. Minął słoneczny weekend. Wszyscy mięliśmy możliwość  spędzić czas na łonie pięknej przyrody, która wprowadza w dobry nastrój i nastraja do działania. Mam nadzieję, że naładowaliście swoje małe bateryjki i możemy działać.
Dzisiejszy temat
Syrenka
         Proszę pomóc dziecku w poszukiwaniach ilustarcji związanych z Warszawą, np.w książkach, albumach czy na stronach Internetowych. Niech podzieli się swymi obserwacjami i spróbuje opisać charakterystyczne miejsca dla tego miasta. Dziecko powinno już pamiętać z ostatnich wpisów, że Warszawa jest stolicą Polski.  Warszawa to największe miasto w Polsce i leży mniej więcej w jej środkowej części. Wcześniej stolicą naszego kraju było Gniezno i Kraków. W Warszawie mieszczą się ośrodki naukowe, kulturalne i najważniejsze urzędy polityczne. Tutaj swoją siedzibę ma Prezydent RP, parlament, sej, senat i Rada Ministrów. Znajdziemy tu między innymi: Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Warszwskie, Zamek Królewski, oczywiście pomnik Syrenki Warszawskiej oraz wiele innych ciekawych i pięknych miejsc. Jeśli macie państo do dyspozycji mapę Polski, to proszę aby dziecko spróbowało odnaleźć na niej Wisłę i wskazało Warszawę. Teraz niech dziecko otworzy książeczkę "Nowe przygody Olka i Ady" na str. 72 - 73 i odłsucha opowiadanie pt.: "Zakochany w syrenie" Agaty Widzowskiej (czyta Kornelia Pala) kliknij TUTAJ
Po odsłuchaniu proszę zadać przykładowe pytania: O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu? Jakie zabawki wykorzystała do inscenizacji legendy? Jak nazywała się syrenka? Kto pomógł jej w przedstawieniu legendy? Jak nazywał się rybak? Nad jaką rzeką wydarzyło się to opowiadanie? Jakie miasto powstało w miejscu rybackiej wioski? Z połączenia jakich nazw powstała nazwa Warszawa?
KP część 4, str.  29 - rysowanie po śladach Syrenki
Zabawa Rozwijamy zdania Proszę zaproponować dziecku krótkie zdanie, 2, 3- wyrazowe, np. Mały kotek. Teraz proszę je zachęcić do rozwinięcia zdania o kolejny wyraz, np. Mały kotek leży. I o kolejny wyraz, itd. Niech tworzy rozwinięte zdania na dowolne, zaproponowane przez rodzica tematy. Pamiętajmy o dopilnowaniu aby zdania były poprawne pod względem gramatycznym.
Aktywność ruchowa Jestem rybką, jestem syrenką: 
- dziecko w pozycji na brzuchu wyciąga przed siebie ręce i unosi je wyprostowane nad podłogę, delikatnie opuszcza je;
- dziecko w pozycji na brzuchu unosi wyprostowane nogi i wykonuje ruchy do kraula;
- pozycja jak wyżej, teraz rączkami wykonuje ruch naprzemienne góra-dół;
- pozycja jak wyżej, w ruchu do kraula pracują równocześnie ręce i nogi.
Pamiętajmy, że każda aktywnośc ruchowa powinna rozpocząć się krótką rozgrzewką: podskoki w miejscu, przysiady, podskoki naprzemienne raz na jednej i na drugiej nodze, ruchy wahadłowe głowy tzw. tik-tak do przodu i w boki. Natomiast zakończona powinna być ćwiczeniami uspokajającymi, np. powolny marsz, toczenie piłeczki w klęku dookoła swojego ciała, leżenie na plecach z wykonywaniem głębokich oddechów.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie i zawsze bądźmy obecni przy dziecku podczas jego aktywności ruchowej!
Mam dla dzieci jeszcze kilka zagadek, myślę, że z łatwością odpowiedzą na pytania znajdujące się w filmiku kliknij TUTAJ
Życzę miłego dnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz