Strony

środa, 3 czerwca 2020

Misie w domowym przedszkolu - Ile waży piórko?

    Witam wszystkie Misie. Powolutku, powolutku ale z dnia na dzień robi się cieplutko. Zieleń cieszy nasze oczy z każdej strony. Zielony to kolor, który bardzo lubią nasze oczy i mózg. Wycisza i uspokaja.  Do tego świeże powietrze i recepta na dobre samopoczucie gotowa.
Dzisiejszy temat
Ile waży piórko?
      Czy kilogram pierza waży tyle samo, co kilogram żelaza? Czy wszystko co duże jest ciężkie? Dzisiaj spróbujemy opanować umiejętność prównywania masy przedmiotów. 
Zagadka: 
Jest dokładna bardzo, 
w sklepie każdym stoi,
 zważy prawie wszystko 
ta skrzyneczka dziwna.

Mam nadzieję, że zagadka była prosta. Ta skrzyneczka to WAGA - odczytaj samodzielnie wyraz. Podziel go na sylaby i na głoski. Co słyszysz na początku wyrazu a co na końcu?

     W dzisiejszych czasach możemy mieć kłopot z wytłumaczeniem dziecku po co waży się produkt. Po pierwsze, dzieci najczęściej widzą produkt już zapakowany i gotowy do włożenia do koszyczka, a po drugie, jeśli już produkt jest ważony to na wadze elektronicznej. Dawniej waga szalkowa (ramienna) pozwalała dziecku na wizualne określenie ciężkości porównywanych rzeczy (przechylanie się ramion), teraz rzadko się z nich korzysta. 

Proszę zadać dziecku pytanie               Do czego używamy wagi?    
waga określa ciężar (masę) danego produktu, przedmiotu a nawet ciężar człowieka czy zwierzęcia. 

                                             Gdzie możemy się spotkać z wagą?  
wyróżniamy wagę sklepową, kuchenną, łazienkową, lekarską, jubilerską - jest bardzo dokładna i wagę towarową - najeżdżaja na nią wagony, ciężarówki i inne ogromne ciężary).
Proszę wytłumaczyć dziecku, że kiedyś do ważenia używano wagi szalkowej. Teraz używa się elektronicznych wag, które działają szybciej, dokładniej i niemal samodzielnie. Oprócz tego potrafią od razu wyliczyć ile ważony produkt kosztuje.
KP część 4. str. 55
Zabawa badawcza Jeśli nie macie państwo dostępu do tradycyjnej wagi to można zrobić taką "wagę" z dzieckiem w bardzo prosty sposób. Robiliśmy to kiedyś w przedszkolu, więc dzieci poradzą sobie z tym zadaniem.
Praca techniczna Waga Potrzebne będą: wieszak, dwie takiej samej wielkości reklamówki (woreczki), taśma klejąca i sznureczek. Na ramionach wieszaka należy umocować reklamówki (najlepiej taśmą klejącą - nie będą wtedy spadać). Na uchwycie wieszaka mocujemy tasiemkę i gotową "wagę" mocujemy na wysokości wygodnej dla dziecka. Teraz może eksperymentować i ważyć dowoli. Niech zgromadzi rzeczy, których ciężar chce porównywać. Pamiętajmy, aby dziecko podczas zabawy stosowało określenia: cięższy, lżejszy, cięższy od.., lżejszy od... Cięższy, bo opada; lżejszy, bo idzie do góry.
Aktywność ruchowa Waga  
1. Dziecko ustawia się w pozycji wielkiej litery T (tak jak ramiona wagi). Improwizuje, że ma cięższy przedmiot raz w lewej, raz w prawej ręce - czyli bez opuszczania rąk, przechyla sie w lewą a raz w drugą stronę.
2. Poproś rodzeństwo lub rodzica do ćwiczenia. Stańcie na przeciwko siebie i złapcie się za dłonie. Wykonujcie naprzemienne przysiady. Raz Ty, raz Twój towarzysz zabawy.

Ciekawostka Niemal każde z Was, każdego dnia doświadcza używania wagi...... Zastanawiasz się, co to takiego? Podpowiem Ci HUŚTAWKA RÓWNOWAŻNIA! Taka zwyczajna huśtawka na placu zabaw. Kiedy huśtasz się na niej z koleżanką, kolegą, bratem lub siostrą, to możesz dzięki niej określić kto jest cięższy (waży więcej - jest niżej) a kto lżejszy (jest cięższy - jest na dole).
Zadanie dla Was: Podczas spaceru z rodzicami lub dziadkami, poszukaj takiej "wagi" w pobliżu swojego miejsca zamieszkania)
Życzę miłego dnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz