Strony

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Misie w domowym przedszkolu - Owocowe szaleństwo

 
   Witam wszystkie Misie. Po mojej tygodniowej nieobecności wracam do Was z radością. W ostatnim tygodniu wróciłam do pracy w stacjonarnym przedszkolu, spotkałam się z waszą koleżanką Julią. Jak fajnie było zobaczyć uśmiechnięte,  dziecięce buzie. Powspominałyśmy troszkę z Julią wspólnie spędzony z Wami czas. Było mi dziwnie i troszkę smutno. Na dodatek, nie mogę powiedzieć, że spotkamy się już wkrótce. Mam jednak nadzieję, że jesteście zdrowi. Zaczynamy ostatni tydzień w naszym domowym przedszkolu.
Dzisiejszy temat
Owocowy szaleństwo
       Ciągle pada i pada. Dla przyrody to dobrze, ale dla wielu ludzi, ciągłe opady to katastrofa. Nadmiar opadów zalewa ludziom domy, woda niszczy dorobek całego życia. Dlatego bardzo ważna w przyrodzie jest równowaga. Słoneczne, ciepłe dni powinny się przeplatać z deszczem. Taka mieszanka najlepiej przysługuje się i ludziom, i przyrodzie. 
Zabawa badawcza Dlaczego czereśnie pękają? Spróbujemy dzisiaj wyjaśnić, dlaczego kiedy pada deszcz, dojrzewające latem owoce pękają. 
Zachęcam do przeprowadzenia krótkiego i prostego eksperymentu z wykorzystaniem rabarbaru. Potrzebne będą 2 kawałki rabarbaru, 1 woreczek i woda. Proszę aby dziecko dokładnie przyjrzało się rabarbarowi. Powinien być jędrny a jego skórka powinna być czerwona i może brudzić palce. Teraz należy jeden kawałeczek rabarbaru włożyć do woreczka a drugi do miski z wodą. Na następny dzień porównujemy obydwa kawałki. Ten z woreczka nie powinien zmienić wyglądu - nadal powinien mieć równe, całe końce. Rabarbar wyjęty z wody powinien mieć popękane, zwinięte końce. To efekt wchłaniania wody. Taką reakcję obserwujemy również u innych dojrzałych owoców na które pada deszcz. Zauważcie, że dojrzała czereśnia pod wpływem deszczu pęka. To dlatego, że miąższ działa jak gąbka, wsiąka mocno wodę - owoc zwiększa swoją objętość. Natomiast ich skórka nie rozciąga się i pęka. Podobnie zachowują się podczas deszczu dojrzałe wiśnie, śliwki i agrest.
KP częśc 4, str. 78. Zaproście jednego z rodziców do gry. Gra jest krótka, ale doskonale sprawdza Wasze umiejętności, wiedzę i pamięć. Powodzenia.
Książeczka Nowe przygody Olka i Ady, str. 94 i 95 Postaraj sie przeczytać tekst i rady Olka i Ady - pamietaj, czytaj sylabami. Pomyśl jakie jeszcze można mieć inne rady, zapewniajace bezpieczeństwo podczas wakacji.
Praca plastyczna Owocowy ludzik Robiliśmy kiedyś w przedszkolu jesienne ludziki. Dzisiaj zróbcie dowolną techniką owocowe ludziki. Można narysować owocowego ludzika, ale można go też zrobić z dostępnych owoców nabijanych na wykałaczki. Jeśli zdecydujecie się na tą drugą metodę, to proszę pracować pod opieką jednego z rodziców, a po skończonej pracy posprzątać. Życzę udanej zabawy i samych słodkich owoców. Pamiętajcie, owoce mają mnóstwo witaminek i są bardzo zdrowe. Przed ich spożywaniem należy je dokładnie ....... umyć. Czekam na zdjęcia:)
Aktywność ruchowa Zabawa skoczna Obejrzyjcie proponowaną przeze mnie piosenkę, pt. "Kto jak skacze"  i spróbujcie na podstawie tekstu ilustrować ją ruchem. kliknij TUTAJ
Życzę miłego dnia.
Pozdrawia Pani Usia i Pani Kornelka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz