Strony

środa, 10 czerwca 2020

Misie w domowym przedszkolu - Podróże

     Witam wszystkie Misie. Pogoda w kratkę.  Pomyślcie,  co to znaczy? Każdy czuję się lepiej, kiedy słonko świeci. Jednak deszcz jest bardzo potrzebny. Wiecie po co.
Dzisiejszy temat
Podróże
  Podróżowanie to niesamowite doświadczenie. Kształci, uczy, rozwija, pozwala na obcowanie z pięknem przyrody i na poznawanie nowych ludzi. Podróże odkrywają przed ludźmi skrywane tajemnice. Tych tajemnic jest chyba co raz mniej, ale kiedyś było ich bardzo dużo. Podróżników nazywano często odkrywcami. Odkrywali skarby, nowe gatunki zwierząt i roślin, stare budowle i nowe lądy. Ludzie od dawna odbywali podróże w celu odwiedzania odległych miejsc. W dawnych czasach odbywali podróże pieszo, konno i żaglowcami. Odpowiedz na pytanie: Jak ludzie podróżują w dzisiejszych czasach? Czym różni się ten rodzaj transportu? Podróżowanie jest przede wszystkim wygodniejsze, może być nawet komfortowe - luksusowe statki. Możemy przemieszczać się o wiele szybciej, nawet w odległe zakątki świata. 
Ciekawostka Najbardziej znanym podróżnikiem i odkrywcom był Krzysztof Kolumb, który podróżował okrętami, które poruszały się dzięki ogromnym żaglom.

Aby móc poruszać się w wybranym przez siebie kierunku, dowodzący okrętem musiał mieć ogromną wiedzę i znać się na nawigacji. Nawigacja to określanie położenia i drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych czy innych przemieszczających się obiektów. Do tego celu były niezbędne: luneta, busola, kompas, sekstans i cyrkiel nawigacyjny. W nawigacji pomagało również obserwowanie gwiazd. Dzisiaj w nawigacji pomaga komputer. Polacy również mają swojego słynnego podróżnika. To Marek Kamiński, polski polarnik. Jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku.
KP część 4, str. 62 - 63
Proszę abyście dzisiaj ułożyli z klocków, dowolny pojazd poruszający się po wodzie. Nazwijcie kolory klocków i figury geometryczne, jakie wykorzystaliście do budowania pojazdu. 
Zachęcam Was również do oglądania dostępnych albumów lub książek o roślinach i zwierzętach z morskich głębin.
Zabawa Widzę, coś widzę Rodzic lub rodzeństwo określa cechy widzianego przez siebie przedmiotu (np. kolor, kształt), a dziecko stara się go wskazać. Następnie role się zmieniają.
Doświadczenie - obserwacja Wiecie już, z wcześniejszych wpisów, że powietrze jest niewidzialne i bezwonne. Jednak w powietrzu unosi się wiele zanieczyszczeń, których nie widzimy gołym okiem. Jak możemy to sprawdzić? Proszę, weźcie wacik i przetrzyjcie nim listki nisko rosnących drzew w Waszych ogródkach. Następnie przyjrzyjcie się wacikom. Powietrze jest zanieczyszczone, między innymi przez spaliny pojazdów. Zanieczyszczenia opadają na różne przedmioty, rośliny i owoce. Pamiętajcie o myciu świeżo zebranych owoców!
Życzę miłego dnia
Pozdrowienia od Pani Usi i Pani Kornelki



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz