Strony

środa, 3 czerwca 2020

Różni-a jednak tacy sami. Żabki

Dzień dobry Drogie Żabki!
Dzisiaj pozostając w temacie "Wszystkie dzieci nasze są", sprawdzimy co różni, a co łączy dzieci na całym świecie. Dowiemy się, kim są "Inuici" i gdzie mieszkają Indianie oraz poćwiczymy posługiwanie się liczebnikami porządkowymi.
Zapraszam na zajęcia! 
Na samym początku zajęć posłuchaj piosenki Majki Jeżowskiej
"Wszystkie dzieci nasza są".


I popatrz na mapę świata

"Skąd jestem?"-zabawa dydaktyczna

Drogie dzieci, czy potraficie pokazać na mapie, gdzie mieszkamy? Jak się nazywa kontynent na którym leży Polska?
Poproś rodzica o pomoc, w podpowiedzi nazw oraz wskazanie na mapie pozostałych kontynentów takich jak: Azja, Afryka, Australia, Ameryka Północna i Południowa, Arktyka.
Nie wszędzie na tych kontynentach dzieci tak samo się ubierają i mieszkają w takich samych domach. 


Indianie
Ludy tubylcze obu Ameryk. Ich nazwa pochodzi z pomyłki Krzysztofa Kolumba-gdy przypłynął on do Ameryki, myślał, że jest w Indiach i nazwał ich mieszkańców Indianami. Pióropusze Indian były przeznaczone tylko dla tych najbardziej walecznych i różniły się one ze względu na plemię. Indianie przemieszczali się wraz ze swoimi tipi- namiotami na drewnianej konstrukcji, przykrytej skórą. Na początku ich bronią były łuki i włócznie. Indianie zaliczani są do rasy żółtej.



Eskimosi
to mieszkańcy Arktyki. Aktualnie mówi się "Inuici", nazwa "Eskimos"jest dla nich obraźliwa. Jedzą głównie mięso zwierzęce, np. renifery czy foki. Zajmują się więc polowaniami, często małe dzieci towarzyszą w tym swoim tatusiom. Głównie poruszają się tam łodziami, a w okresie zimy skuterami śnieżnymi i saniami, które powożą psy husky. Nie mieszkają już w igloo, ale kolorowych domkach. Igloo służy za mieszkanie podczas wypraw łowieckich. Mają jasną cerę, ciemne włosy i wąskie oczy. Dziś ubierają się już nie tylko w skóry, gdyż mają dostęp do tego, co jest na całym świecie, ale potrzebują tego, co najcieplejsze. Inuici zaliczani są do rasy żółtej.



Afrykańczycy 
mieszkańcy Afryki. Mają ciemną skórę, bujne, ciemne, kręcone włosy, duże usta. Ich domy budowane są z trawy, gliny, gałęzi. W Afryce zazwyczaj jest gorąco i brakuje wody, po którą Afrykańczycy muszą chodzić bardzo daleko. W związku z tym, że jest tam bardzo gorąco i sucho występuje wiele chorób i brakuje jedzenia. Zamieszkują tam dzikie zwierzęta, jak lew czy tygrys. Afrykańczycy zaliczają się do rasy czarnej. 



"Pióropusz"-
wykonanie karty pracy

Pokoloruj pierwsze pióro na żółto.
Na trzecim piórku narysuj dwa koła.
Pokoloruj drugie piórko na zielono.
NA drugim piórku narysuj trzy kreski.
Pokoloruj trzecie piórko na niebiesko.
Resztę pióropusza Indianina pokoloruj według uznania.

"Indiański taniec"-
zabawa ruchowa. 
Możecie teraz pomaszerować po kole w rytmie piosenki "Indiański taniec".
Na słowa: "heja, heja" podskakujemy do góry!


"Czego potrzebują dzieci na świecie?"
-zabawa dydaktyczna

Czy te dzieci są takie jak wy?
Czym się od nich różnicie?
Co macie wspólnego?
Jak myślicie, czego one potrzebują?
Jakie Wy macie potrzeby?

Chociaż różnimy się wyglądem to jesteśmy takimi samymi ludźmi i mamy te same potrzeby. wszędzie ludzie potrzebują jedzenia, picia, zdrowia, ubrań, miłości, a dzieci na całym świecie chcą się bawić i chcą być kochane.

Praca plastyczna
Jeśli masz w domu pinezki i rolkę po ręczniku papierowym, możesz wykonać wzór, jaki Indianie noszą na swoich ubraniach jak na zdjęciu poniżej. Powodzenia-to bardzo fajna alternatywana dla tradycjonalnych szlaczków ;)
A jak ćwiczy rączkę?





Dziękuję za uwagę. To wszystko na dzisiaj!
Do jutra Dzieciaki!
Dobrego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz