piątek, 15 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Dania świat klocków

   Bardzo przepraszam, ale nie kliknęłam opcji OPUBLIKUJ :( Już zrobione
  Witam wszystkie Misie. Mam nadzieję,  że już wiecie na jakim kontynencie leży Polska i zapamiętaliście chociaż kilka nazw państw europejskich.
Dzisiejszy temat
Dania świat klocków
    Dania to jedno z państw należących do Unii Europejskiej. Stolicą Danii jest Kopenhaga a jej symbolem jest posąg Małej Syrenki - legenda mówi, że to siostra naszej Syrenki Sawy. Dania jest również ojczyzną baśniopisarza Hansa Chrystiana Andersena. To autor popularnych baśni. "Brzydkie kaczątko", "Calineczka",  "Królowa Śniegu", "Mała Syrenka" czy "Dziewczynka z zapałkami" to tylko niektóre z tych najbardziej znanych dzieł Andersena. Dzisiaj chcę Wam zaproponować opowiadanie na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena "Księżniczka na ziarnku grochu".Posłuchajcie kliknij TUTAJ
Proszę porozmawiać z dzieckiem nt utwory. Przykładowe pytania Z kim chciał się ożenić książę? Jak wyglądała księżniczka, która zapukała do bram miasta? Co zrobiła królowa aby przekonać się, czy to prawdziwa księżniczka?  
Praca plastyczna Korona Potrzebny będzie papier w żółtym kolorze- najlepiej grubszy, nożyczki i klej. Wykonaj dla siebie koronę księżniczki lub królewicza. Bądź dzisiaj księżniczką lub królewiczem i paraduj w swojej koronie cały dzień:) 
Dania słynie również z klocków Lego. Te klocki z pewnością zna każde dziecko. Ogromna różnorodność i tematyka zestawów Lego ma swoich wielbicieli zarówno wśród dzieci jak i wśród dorosłych. Najstarszy na świecie park z klockami Lego oczywiście znajduje się w Danii.
Zabawy z wykorzystaniem klocków lego: matematyczno - konstrukcyjne i doskonalące umiejętność czytania - potrzebne będą klocki lego lub inne.
- ułóż wieże z klocków w różnych wielkościach tak, aby w każdej kolejnej wieży był o jeden klocek więcej; przeliczaj wieże używając liczebników porządkowych: pierwsza, druka, piąta, itd.

- dodawanie - zachęcam do wykonywania działań matematycznych: (na klockach można pisać mazakami suchościeralnymi) układamy klocki tworząc równanie na dodawanie a następnie zapisujemy je na kartce - to dobry sposób na wizualne doświadczanie matematyki, porównywnywanie ilości (których więcej a których mniej).


- układanie sekwencji, kontynuowanie rytmu, np. czer - czer - nieb -żół - czer - czer - nieb - żół - czer - itd.

- tworzenie symetrii, tak zwanego odbicia lustrzanego: na dwóch pustych, przysuniętych do siebie kartkach (można również na podłodze ułożyć tasiemkę, tworząc dwa pola do tworzenia symetrii) tworzymy takie same układy (na jednej i na drugiej stronie należy zachować właściwy kształt, ilość i kolor klocków); zawsze po obu stronach musi być taki sam układ.

- nauka czytania metodą sylabową: oklejamy (klej szkolny lub plastelina) klocki wydrukowanymi lub napisanymi sylabami i tak przygotowane modele wykorzystujemy do nauki czytania - ta metoda daje nam nieskończone możliwości w tworzeniu i odczytywaniu sylab i tworzeniu prostych zdań.

Układanie klocków to chyba jedna z najpopularniejszych zabaw. Oprócz tego, że daje wiele radości, to jednocześnie uczy i rozwija. Doskonali koordynację wzrokowo - ruchową, doskonali sprawność manualną, ćwiczy cierpliwość, rozwija wyobraźnię przestrzenną i niesamowicie wpływa na kreatywność dziecka.
Życzę miłego dnia i wiele ciekawych, "klockowych" pomysłów na weekendowe popołudnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz