piątek, 8 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Kto Ty jesteś?

  Witam wszystkie Misie. Mam dobrą wiadomość. Sprawdzałam prognozę pogody na jutrzejszy dzień. Ma być pięknie. Przypomnijcie sobie, jakie poznaliście warunki atmosferyczne. Wymieńcie te, które zapamietaliście.
Dzisiejszy temat
Kto Ty jesteś?
    Ten tydzień miał was zachęcić do rozwijania zainteresowań waszym najbliższym otoczeniem. Powinniście znać dokładny adres swojego miejsca zamieszkania. Na pewno wiecie, jak nazywa się miejscowość w której mieszkacie. Jestem również pewna, że wiecie jak nazywa się nasz kraj. Poznaliście jego symbole narodowe, ale dla utrwalenia, na końcu naszego dzisiejszego spotkania, proponuję wam obejrzeć krótki filmik. Mam nadzieję, pomoże on wam zapamiętać to, co najważniejsze i związane z Polską.  
Proszę przeczytać dziecku wiersz "Kim jesteś?" Ewy Stadtmuller

Czy wiesz, kim jesteś? - To oczywiste!
Co ci jest bliskie? - Znaki ojczyste.
Ojczyste barwy -biało-czerwone.
Ojczyste godło - orzeł w koronie.
Ojczyste w hymnie - mazurka dźwięki,
no i stolica - miasto syrenki.
I jeszcze Wisła co sobie płynie:
raz na wyżynie, raz na równinie,
i mija miasta prześliczne takie...
- Już wiesz, kim jesteś?
- Jestem Polakiem. 


Proszę zadać dziecku następujące pytania: Jakie barwy są na fladze Polski? Jak wygląda nasze godło? Jak nazywamy uroczystą, podniosłą pieśń, którą Polacy śpiewają na stojąco, w pozycji na baczność?
Jak nazwiemy mężczyznę (chłopca) a jak kobietą (dziewczynkę) narodowości polskiej?
Prosiłabym aby pokazać dziecku w dostępnych książkach, atlasach lub w Internecie flagi różnych państw - niech dziecko wskaże flagę Polski. Może zna flagi innych państw, niech spróbuje opisać dowolne, wybrane przez siebie flagi.
KP część 4, str. 27 -28. Proszę aby dziecko spróbowało przeczytać wytłuszczony druk na str. 28, również ten z naklejek. Niech spróbuje również odpowiezieć na pytania Co to jest Bałtyk? Gdzie się znajduje? Jak nazywa się stolica Polski? Jak nazywa się największa rzeka Polski? Co to są Tatry?
Proponuję również Ćwiczenia w czytaniu - układanie z liter różnych nazw (lub nazw dostępnych obrazków, jeśli dziecko jakimiś dysponuje). Potrzebne będą karteczki lub klocki z literami i ewentualnie obrazki np. samolotu, roweru, hamaka, statku, osy, itp. Dziecko losuje obrazek i układa pod nim wyraz z rozsypanki literowej. Jeśli nie ma obrazków, to może samo układać wymyślone przez siebie wyrazy lub zaproponowane przez rodzica.
Aktywność ruchowa "Polonez" To czas, kiedy powinnam zacząć ćwiczyć z Misiami Poloneza (zbliża się pożegnanie z przedszkolem), zawsze bardzo to przeżywały :(  
Proponuję aby dziecko wysłuchało Poloneza i przyjrzało się w jaki sposób jest tańczony. Niech wykona improwizaję do tego tańca. Ciekawostka: Polonez uważany jest za najstarszy taniec narodowy, można powiedzieć, że jest takim emblematem, symbolem kultury polskiej. Tańczyła go szlachta, osoby z wyższych sfer. Jest bardzo uroczysty, to taniec chodzony. Dlaczego chodzony? Przyjżyjcie się .kliknij TUTAJ A teraz czas na Misie. Proszę, spróbujecie na miarę swoich możliwości i chęci, stworzyć swój układ taneczny do Poloneza. Powodzenia :)
Jeszcze obiecany filmik o symbolach narodowych Polski, pt.: "Polak mały" kliknij TUTAJ
Życzę miłego weekendy i dużo słoneczka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz