wtorek, 14 lutego 2023

"MISIE, PSZCZÓŁKI, BIEDRONKI, ŻABKI, KAMELEONY" W TEATRZE

    Dnia 13 września, dzieci z naszego przedszkola, miały zaszczyt uczestniczyć w spektaklu przygotowanym przez wybitnych aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Wszystko odbyło się na deskach Pszczyńskiego Centrum Kultury, gdzie wystawiona została sztuka pt. „Baśnie Pana Andersena”. Była ona adaptacją kilku najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena. Obejmowała
w sobie fragmenty takich baśni jak: „Brzydkie Kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Nowe szaty cesarza”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Ołowiany żołnierzyk”,„Królowa Śniegu”.


    Należy podkreślić, iż głównym narratorem widowiska był Pan Andersen. To właśnie on wprowadził widza w najcudowniejszą podróż, podróż do świata pełnego fantazji, dzięki czemu, w najsubtelniejszy sposób uruchomił dziecięcą wyobraźnię. Autor otworzył drzwi fantazji, a uczynił to językiem pełnym ciepła, oraz humoru. Ponadto spektakl miał nieprzeciętną formę teatru, która w sposób aktywny angażowała widza do odbioru sztuki wszystkimi zmysłami. Dzieciom nie obce były wypieki na twarzy, towarzyszyła im piosenka, dialog z aktorami oraz gromkie brawa. Dzięki temu, dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu.

    Należy zaznaczyć, że to właśnie teatr pełni znaczącą rolę w życiu każdego dziecka, każdego człowieka, a mianowicie modeluje jego osobowość, rozwija umiejętności ekspresji twórczej, kształtuje jego intelekt. Dzięki uczestnictwu w kulturze, u dzieci rozbudziła się wrażliwość na tą formę przekazu artystycznego. Należy podkreślić, iż ujęte w sztuce baśnie, rozważały bardzo istotne kwestie, które są obecne w życiu każdego z nas. Podkreślały, że dobro można zawsze odnaleźć w wytrwałym zmierzaniu do celu, życzliwości, miłości dla świata, szacunku, prawdzie, a także pełnej tolerancji dla drugiego człowieka.
    Na tej podstawie dzieci mogły odnaleźć wartości ważne w ich życiu, a następnie dokonać ich hierarchii. Za to serdecznie dziękujemy aktorom oraz autorowi najpiękniejszych baśni świata, Panu Andersenowi.





















































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz