Dzień dobry Drogie Żabki!
Dzisiaj przyjrzymy się światu osób z niepełnosprawnościami.
Zobaczymy z jakimi problemami muszą się mierzyć każdego dnia i jak sobie z nimi dają radę. Nauczymy się również, jak im pomagać.
Zobaczymy z jakimi problemami muszą się mierzyć każdego dnia i jak sobie z nimi dają radę. Nauczymy się również, jak im pomagać.
Zapraszam na zajęcia!
Osoba z niepełnosprawnością
Czy wiesz, co to jest?
Co oznacza ten znak?
Gdzie możemy go spotkać?
To jest znak, który wskazuje miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością i najczęściej jest zlokalizowany najbliżej wejścia do danego budynku.
Kim jest osoba z niepełnosprawnością?
Czym ona różni się od nas, gdy jesteśmy chorzy?
Schorzenie, które ma osoba niepełnosprawna, ogranicza jej życie. Często uniemożliwia naukę czy pracę w sposób trwały, tj. może nigdy nie minąć/nie da się z tego wyleczyć.
"Ciuciubabka"
Spróbuj dzisiaj rozpoznać zabawki w swoim pokoju tylko za pomocą zmysłu dotyku. Poproś o zawiązanie chustki wokół głowy, tak by zasłaniała oczy, żebyś niczego i nikogo nie widział/widziała. Dotykaj przedmioty dookoła Ciebie za pomocą swoich rąk.
A teraz zostaw zasłonięte oczy i spróbuj coś narysować.Sprawdź czy łatwo zmieścić się na kartce papieru nie widząc jej granic?
Czy to zadanie trudne czy łatwe do wykonania?
Jak się czułeś?
Czy było to przyjemne?
Czy się bałeś?
Co widziałeś?
Osoby, które mają na tyle słaby wzrok lub go nie mają wcale, przez całe życie mają tak jak Wy, gdy mieliście zawiązane oczy.
Jak nazywamy taką osobę? (osoba niewidoma)
Skąd one wiedzą, jak się poruszać, gdzie się zatrzymać?
Jak możemy im pomóc?
Obejrzyjcie filmik:
"N jak niewidomy".
Zabawa dydaktyczna:
"Słyszę"
Usiądź teraz tyłem do monitora i posłuchaj. Co słyszysz?
Jakie odgłosy?
Czy wiesz, że są wśród nas osoby, które nie słyszą lub niedosłyszą żadnych dźwięków dobiegających z otoczenia? Nie potrafią mówić, gdyż nie słyszą ludzkiej mowy. A to, że nic nie słyszą utrudnia im reakcję na niebezpieczeństwo. W związku z tym, mają swój własny język, nazywany językiem migowym. Są to określone kombinacje ruchów dłoni, które mają swoje znaczenie.
Możecie obejrzeć krótki filmik, jak się przywitać w języku migowym.
Czy kiedyś w swoim życiu, spotkaliście osobę z podobnymi problemami?
Nie starajmy się przy takiej osobie zachowywać inaczej. Jakoś szczególnie na nią zwracać uwagę. Dzieci, które są chore, to takie same osoby jak my. Każdemu z nas może się przytrafić niepełnosprawność nasza czy naszych bliskich, ale mimo to można normalnie żyć. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i stają się one coraz bardziej samodzielne ale dobrze, jak ofiarujemy im swoja pomoc, swoje towarzystwo.
Pokoloruj obrazek
To wszystko na dzisiaj.
Do jutra Drogie Żabcie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz