niedziela, 12 lipca 2015

"Nasza mała i duża Ojczyzna"

W roku 2014/2015 w grupach 03, 04 prowadzona była innowacja pedagogiczna dotycząca edukacji regionalnej. W formie zabaw, zajęć, wyjść czy spotkań chciałyśmy zrealizować cele dydaktyczno-wychowawcze i umożliwić dzieciom jak najczęstszy kontakt z dziedzictwem kulturowym naszego regionu.
W wieku przedszkolnym tworzy się poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej, środowiska lokalnego, regionu i kraju. Wrażliwość i sposób postrzegania małych dzieci, pozwala im chłonąc obrazy, zapachy, kształty, dźwięki w niebywale intensywny sposób. Przyjemne doświadczenia i przeżycia emocjonalne utrwalone w dzieciństwie po latach spowodują, że dzieci będą chętnie wracać i tęsknić do swoich "małych Ojczyzn"- miejsc swojego urodzenia.
Poznawanie przez dzieci zwyczajów, obrzędów dziedzictwa kulturowego powinno odbywać się w sposób prosty, niewymuszony, dostosowany do wieku oraz możliwości, tak żeby dzieci mogły zupełnie lekko, przystępnie poczuć bogactwo płynące z tradycji i kultury najbliższego regionu.
Zapoznanie ze sztuką ludową jest jednym ze sposobów przybliżenia wychowania patriotycznego.

Przez cały rok, raz w tygodniu dzieci uczyły się gwary śląskiej. Śpiewały po śląsku przy akompaniamencie akordeonu z panią Haliną Konior, tańczyły do muzyki ludowej, recytowały wiersze, poznawały części garderoby, strojów ludowych, słuchały ludowych bajek i przypowieści np o "Utopkach", wystawiały inscenizacje dla rodziców takie jak: "Jasełka" czy "Dzień Ojca" po śląsku. Uczestniczyły w okolicznościowych imprezach: "Dzień Ziemniaka", "Dzień Strażaka", "Dzień Górnika" czy "Obchody Nocy Świętojańskiej". Zaproszono zespół ludowy "Pioskowianie" na występ. Zorganizowano kącik regionalny "Dawniej a dziś" na korytarzu przedszkolnym. Stworzono z dziećmi ogródek przyprzedszkolny, w którym posadzono warzywa i kwiaty. Zorganizowano kilka lekcji "żywej przyrody"- np lekcja pokazowa w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie, warsztaty pszczelarskie w Skansenie, lekcja w przyjezdnej amerykańskiej ciężarówce pt: "My nie gryziemy", zajęcia w terenie z Leśniczym z Nadleśnictwa Kobiór czy "Przyjazne obcowanie z przyrodą u Państwa Grolik. BNyły spotkania z ciekawymi ludźmi np zorganizowano warsztaty muzyczne z instrumentalistą bajek- Marcinem Urzędowskim, warsztaty ekologiczne przygotowane przez organizację Vege Inicjatywa z Bielska Białej.
Starano się pokazać dzieciom najbliższą okolicę (Piasek-oraz miasto Pszczyna) zabytki (Zamek w Pszczynie, Skansen, kapliczki w Piasku) obiekty usługowe (apteka, piekarnia, sklep) obiekty użyteczności publicznej (Biblioteka, Straż Pożarna, Sołtysówka) ośrodki kultury ( Dom Kultury w Pszczynie, Kaniówka) gospodarstwa rolne (u państwa Grolik, u państwa Helios) działki hodowlane, ogrody, park, pobliskie łąki czy las... Odbywały się także zajęcia plastyczne które w różnych materiałach, technikach i formach nawiązywały do tradycji regionalnej. Innowacja zakończona została w czerwcu 2015. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc oraz osobom biorącym udział w tworzeniu innowacji za chęć uczestnictwa w projekcie. Zdjęcia z poszczególnych imprez znajdziecie państwo na blogu. Zapraszamy do poszczególnych galerii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza