piątek, 12 czerwca 2020

Misie w domowym przedszkolu - Ruch to zdrowie


    Witam wszystkie Misie. Wiem, że dzieci mają ogromne pokłady energii, która czasami jest trudna do ujarzmienia. Zachęcam jednak do właściwego jej ukierunkowanie i wszyscy będą usatysfakcjonowani:)
Dzisiejszy temat
Ruch to zdrowie
    Zabawy ruchowe są bardzo lubianą formą aktywności przez dzieci. Oddziaływanie zabaw ruchowych na dziecko jest wszechstronne. Wpływają one przede wszystkim na ogólny rozwój fizyczny dziecka: wzmacniają i rozwijają kościec i muskulaturę oraz wpływają na siłowe, wytrzymałościowe i szybkościowe właściwości motoryczne. Doskonalą koordynację i mają ogromny wpływ na wyrabianie wartości poznawczych, kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego. Sport kształtuje również u dzieci cechy charakteru, takie jak dyscyplina, karność, uczciwość czy solidarność zespołowa. Dziecko uczy się podporządkowywania przepisom i regułom oraz współpracy w grupie. Zabawy ruchowe wyzwalają również pozytywny nastrój, dobre samopoczucie i przynoszą dziecku wiele satysfakcji. Oczywiście, trudno wymagać od dziecka godzenia się z przegraną czy porażką. Jednak właściwe pokierowanie emocjami i rozmowa na temat niepowodzenia, może działać motywująco, a w przyszłości sprawi, że młody człowiek swoją porażkę wykorzysta, jako doświadczenie do doskonalenia swoich umiejętności. Korzystajmy więc z pogody, czasu i pomysłowości na wszelkie aktywności ruchowe.
Oto kilka moich propozycji na rozwijanie sprawności motorycznej dzieci
Hulajnoga Potrzebna będzie gazeta - to będzie nasza hulajnoga. Dziecko staje jedną bosą nóżką na gazecie a drugą odpycha się od podłoża i jeździ na hulajnodze. Następuje zmiana nóg. Można na podłodze rozłożyć przeszkody i omijać je.
Łyżwiarz Potrzebna będzie gazeta. Dziecko ustawia obydwie bose stopy na dwóch kartkach z gazety i do ulubionej, najlepiej spokojnej muzyki, wykonuje taniec łyżwiarski.
Rzut do celu Potrzebne będą: kreda lub sznurki do wyznaczenia celu, woreczki gimnastyczne lub zwinięte w kulkę skarpetki czy też kartki zmięte w kulki. Rysujemy lub układamy ze sznurków 3 koła: duże, wewnątrz niego średnie i małe w środku. Ustalamy zasady: trafienie do dużego koła pozwala dziecku podejść 1 krok do tarczy, do średniego - 2 kroki, do małego - 3 kroki. Zabawa jest atrakcyjna, jeśli następuje rywalizacja.
Bezludna wyspa Potrzebna będzie gazeta. Ustalamy z dzieckiem, co w pomieszczeniu będzie symbolizowało wyspę (stół, taboret, ułożone ze skakanki koło). Następnie dziecko kładzie na podłodze gazetę i siada w na niej w siadzie klęcznym. Na hasło płyń do wyspy, dziecko odpychając się oburącz, stara się przemieścić do bezludnej wyspy. Aby nie zniechęcić dziecka, starajmy się stworzyć krótką trasę, dostosujmy ją do możliwości dziecka.
Przesuń skałę Zapraszamy do zabawy rodzeństwo lub rodzica. Dzieci siadają plecami do siebie i starają się plecami przesunąć skałę - towarzysza zabawy.  
Spacer z piłeczką Potrzebne będą: mała piłeczka, dowolna paletka lub książka. Zadaniem dziecka jest położenie piłeczki na paletce lub książce i spacerowanie z nią pomiędzy dowolnymi przeszkodami (stół, krzesła lub na podwórku).
   Propozycji zabaw jest bardzo wiele. Ich rodzaj i forma uzależniona jest od pomysłowości zainteresowanych. Pamiętajmy jednak, że podczas każdej aktywności ruchowej priorytetem jest bezpieczeństwo! Istotne jest również określenie jasnych, czytelnych zasad zabawy oraz dostosowanie jej do możliwości dziecka. Dla każdego dziecka najwspanialszym doświadczeniem będzie zaangażowanie w zabawę rodzica. Pamiętajmy o tym.
Życzę miłego weekendu i wielu ciekawych pomysłów!  
Pozdrawia Pani Usia i pani Kornelka
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz