poniedziałek, 30 marca 2020

Misie w domowym przedszkolu - Kolory wiosny

      Witam wszystkie Misie. Pamiętacie przysłowie W marcu jak w garncu? Omawialiśmy jego znaczenie. Niedawno pęknie świeciło słońce, było cieplutko, później pokropił deszcz, wiał wiatr a dzisiaj? Dzisiaj zimno i prószył śnieg. Marzec to miesiąc w którym mogą pojawić się chyba wszystkie warunki atmosferyczne. Dzisiejszy temat to
Kolory wiosny
Odkryjemy też literę Ł, ł
     Każda pora roku jest piękna i posiada swoje charakterystyczne cechy. Wymień te charakteryzujące wiosnę. Więcej słońca, dłuższy dzień, cieplej, opady, powracają ptaki, pojawia się trawa, pąki na drzewach i pierwsze kwiaty. Tych oznak jest jeszcze wiele, wiele innych. 

       Proszę porozmawiać z dzieckiem nt: Jakie kolory kojarzą się dziecku  z wiosną i dlaczego?
KP cz.3, str. 52-53 (nazywanie oznak wiosny przedst. na zdjęciach: zając, krokus, przebiśnieg, bociany, kra, motyl cytrynek, wierzba, leszczyna, skowronek, czajka). 
KP "Litery i liczby" cz.2, str. 46-49: analiza i synteza słuchowa słowa łodyga. Dziecko dzieli słowo na sylaby i na głoski. Liczy ile w słowie jest głosek i sylab. Wymienia kolejno wszystkie głoski. Podaje przykłady innych słów w których głoska ł jest na początku, na końcu i w środku. Pamiętajmy: głoska to dźwięk (słyszymy go i wymawiamy) natomiast litera to zapis graficzny głoski, tego co słyszymy (widzimy ją i zapisujemy).
Budowanie schematu słów: łodyga i Łatka (imię jakiegoś zwierzątka) - należy ułożyć tyle np. klocków, ile jest sylab w tych dwóch wyrazach. Następnie tyle, ile słychać w nich głosek. Dziecko powinno wymawiać sylaby i głoski głośno, dotykając kolejnego klocka. 
Praca plastyczna - zachęcam do wykonania pracy plastyczno-technicznej pt.:Wiosna. Technika i wielkość pracy dowolna. 
Fajnie byłoby gdyby dzieci miały kartoniki z poznanymi już literami (można wykonać samemu). Mogłyby wtedy układać modele prostych wyrazów - utrwalanie poznanych liter, doskonalenie percepcji wzrokowej,  i motoryki małej. (potrafią to, robiliśmy to w przedszkolu)
Życzę miłego dnia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza