piątek, 27 marca 2020

Misie w domowym przedszkolu - Znaczenie wody w życiu człowieka

     Witam wszystkie Misie. Jak już z pewnością zaobserwowaliście, za oknami jest piękna, słoneczna pogoda. Wierzę, że prowadzony przez Was kalendarz pogody jest uzupełniany. Przy okazji, zawsze przypomnijcie sobie jaki jest dzień, pora roku a jeśli pamiętacie nazwy miesięcy, to nazwijcie i miesiąc. Dzisiejszy temat to
Znaczenie wody w życiu człowieka
     Na Ziemi znajduje się bardzo dużo wody. Jest potrzebna do: picia, mycia, podlewania. Woda jest również źródłem energii - energia spadającej wody wykorzystywana jest, np. do wytwarzania elektryczności. Buduje się tamy, tworząc zbiorniki wodne - pozwala to na stały dostęp do niej. Po zużyciu wody jest oczyszczana w oczyszczalniach ścieków. 
Ilość wody na naszej planecie bardzo dobrze obrazuje widok Ziemi z kosmosu. Jest cała błękitna. Jest jej bardzo dużo. To jednak nie zwalnia nas z oszczędzania wody.
Do Rodzica: aby dobrze zobrazować dziecku ilość wody na Ziemi, proszę pokazać globus lub mapę świata (dzieci już znają pojęcie globusa i mapy). Niech samo dostrzeże przewagę niebieskiego koloru. Można wskazać i nazwać oceany lub niektóre morza. Na mapie fizycznej Polski niech wskaże najdłuższe rzeki - Wisłę i Odrę, wodząc palcem wzdłuż rzek od ich źródła aż do morza.  Porozmawiajmy również o sposobach oszczędzania i dbania o zasoby wodne. 
KP cz. 3, str. 50 i 51- wprawdzie kiedyś przeprowadzaliśmy doświadczenie Co pływa? Co tonie? ale jeśli jest chęć, to można je wykonać jeszcze raz w domu.
Proszę również wypełnić tabele rysunkami figur wg wzoru - KP "Litery i liczby" cz.2, str 45
Pamiętajmy o dopilnowaniu właściwej postawy dziecka podczas wykonywania przez nie prac manualnych, tj. dziecko siedzi na pupie - nie na podwiniętej nodze, plecy wyprostowane i obie ręce są ułożone na stole - nie powinna ręka wisieć pod stołe lub na kolanach
Teraz coś dla ciała (propozycja zabawy) - poruszanie się wg wskazówek Rodzica
Przykład: 
Podskocz 4 razy, klaśnij raz
Zrób do przodu kroków 5
kroki 2 do tyłu
Stań do okna przodem
Ukłoń pięknie się
   
Zachęcam do modyfikacji tej zabawy wg własnego pomysłu i oczywiście do korzystania z pięknej pogody. Pamiętajmy o bezpieczeństwie i zaleceniach dotyczących przeciwdziałaniu zarażeniem się coronawirusem.
Życzę miłego dnia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza