czwartek, 9 kwietnia 2020

Misie w domowym przedszkolu - święta tuż, tuż

   Witam wszystkie Misie. Ostatnie dni rozpieszczają nas piękną pogodą. To dobrze, wszyscy mamy wtedy lepsze humorki. Dzisiejszy dzień będzie przedsionkiem do świąt dlatego poświęcony będzie  tylko na zabawę.
     Bez wątpienia bohaterem tych świąt jest jajo. Jajko to nic innego, jak domek dla pisklaka, taki inkubator podtrzymujący życie nienarodzonego ptaszka. Poproś rodzica aby udostępnił Ci jajko i wypowiedz się na jego temat. Pamiętaj: jajko zawsze przed użyciem, musi być dokładnie umyte - jest nośnikiem różnych bakterii w tym bardzo groźnej dla człowieka salmonelli. Opisz jego wygląd: jaki ma kolor? jaki ma kształt? może pachnie? czy jest twarde, czy miękkie? - uważaj, nie uderzaj nim bo wiesz co się stanie :) Można pokazać dziecku ilustracje jaj różnej wielkości i w różnych kolorach (strusie, gęsie, przepiórcze, itp.) Poproś rodzica, aby rozbił jajko i wylał jego zawartość na talerzyk. Opisz co jest w środku: kolor, zapach. Jajko składa się ze skorupki chroniącej zawartość przed urazem oraz z żółtka i białka. 
Możesz przeprowadzić doświadczenie z jajkiem: Jak sprawdzić czy jajko jest surowe czy ugotowane? Poprośmy dziecko aby zastanowiło się nad propozycją rozwiązania. My możemy pokazać jak to sprawdzić. Potrzebne będą dwa jaja: surowe i ugotowane. Poprośmy, aby Dziecko zakręciło jajkami i sprawdziło, które z nich kręci się szybciej. Jajo surowe powinno kręcić się krócej (płynny środek w surowym jajku hamuje jego ruch). Pamiętaj: jajko to bardzo ważny produkt w naszej kuchni; posiada wiele cennych składników odżywczych, posiada ciekawe walory smakowe i bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Ciekawostka: Czy wiesz, że kura znosi w ciągu roku od 240 do 270 jajek.
Zabawa ruchowa: zrób z gazety jajo: podrzucaj nim; rzucaj do celu; turlaj po podłodze; ułóż między kolankami i spróbuj tak spacerować; w leżeniu na plecach, złap jajo z gazety stopami i postaraj się unieść je nad głowę. Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa podczas każdej zabawy ruchowej. Najlepiej baw się w obecności osoby dorosłej.
W okresie świątecznym, kiedy dopadnie was nuda, możecie uzupełniać sobie KP cz.3, str. 74 - 80

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza