poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Misie w domowym przedszkolu - Gdzie budować gniazda?

   Witam wszystkie dzieci. Mam nadzieję,  że śniadanko zjedzone i ząbki pięknie wyszorowane. Jestem też pewna, że z uśmiechem przywitaliście domowników. Zaczynamy. Dzisiejszy temat
 Gdzie budować gniazda?
Odkryjemy też litery J, j
     Wiosna to pora roku, kiedy ptaki podróżujące powracają do naszego kraju. Są to te gatunki, które nie lubią mroźnej pogody i odlatują jesienią do ciepłych krajów. Najpopularniejsze z nich to: bocian, jaskółka, kukułka, czapla, szpak, skowronek, słowik i wiele innych. Chyba największym bohaterem z pośród nich jest bocian. Bocian biały to duży ptak. Ma białe upierzenie z wyjątkiem czarnych lotek i ogona. Nogi i dziób ma czerwone (dziób młodych ptaków jest czarny). Szyję długą, w locie wyciągniętą do przodu. Bociany zakładają duże, koliste gniazda z gałęzi a wyściółka (środek gniazda) z torfu, słomy i znalezionych szmatek. Umiejscowione są na różnych budowlach (np. dachach stodół, domostw, słupach telegraficznych) i drzewach. Składają tam potem od 1 do 7 jaj. Bociany białe "lubią" towarzystwo ludzi. Są mięsożerne - wiecie już co to znaczy. Żywią  się owadami (pasikoniki, chrabąszcze itp.), jaszczurkami, wężami i pisklętami. Kuzynem bociana białego jest bocian czarny, jednak ten woli mieszkać daleko od człowieka i w bardziej zalesionych terenach. Do Rodzica: proszę obejrzeć z dzieckiem zdjęcia, obrazki bociana i innych ptaków, niech postara się opisać ich wygląd i różnice między nimi,  niech podzieli ich nazwy na sylaby, określi pierwszą i ostatnią głoskę (chętnych proszę o  przegłoskowanie nazw ptaków). 
KP cz. 3, str. 62 - 63  Pamiętaj o przyjmowaniu prawidłowej postawy w czasie rysowania i o właściwym trzymaniu kredki. 
KP "Litery i liczby" cz. 2, str. 52 - 55: analiza i synteza słuchowa słowa jajka. Dziecko dzieli słowo jajka na sylaby -podaje ich ilość, i na głoski - podaje ich ilość. Podaje przykłady słów rozpoczynających się na -j, kończących się na -j oraz tych, które mają -j w środku. 
Budowanie schematu słów jajko i Jagoda - należy ułożyć tyle kartoników lub klocków ile sylab mają te wyrazy a następnie tyle ile jest głosek w tych wyrazach; dziecko wskazując kolejno kartoniki lub klocki głośno wymawia sylaby a później głoski. 
Układanie wyrazów jajko i Jagoda - klocki z literami lub zrobione kartoniki z literami. Proszę zapytać dziecko:Kiedy używamy wielkich liter? - powinno pamiętać, mówiliśmy o tym wielokrotnie w przedszkolu.
Praca plastyczna - "Bocian" wg własnego pomysłu. Dziecko powinno mieć dostęp do jakieś ilustracji przedstawiającej tego ptaka.
Trochę ruchu: "Bocian na łące" - zabawa ruchowa z elementami równowagi: chodzenie z unoszeniem wysoko kolan; dziecko co pewien czas zatrzymuje się i staje na jednej (naprzemiennie), wystawia złączone dłonie przed siebie i rytmicznie porusza nimi jak dziobem.
Pamiętajcie uporządkować swoje miejsce pracy i zabawy.
Życzę miłego dnia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza