poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Misie w domowym przedszkolu - Dbamy o przyrodę

   Witam wszystkie Misie. Kwiecień powoli dobiega końca. Przypomnijcie sobie jak nazywa się miesiąc będący przed kwietniem i po kwietniu. Może spróbujecie wymienić nazwy wszystkich miesięcy. Ile ich jest? Mam nadzieję, że obudziliście się z dobrym humorkiem i możemy zaczynać. Nasza ostatnia wizyta na wsi była zaproszeniem do świata przyrody. W tym tygodniu będziemy towarzyszyć zwierzętom leśnym.
Dzisiejszy temat
Dbamy o przyrodę
Odkryjemy też literkę H, h
     Dzisiejsze zajęcia zaczniemy od wysłuchania piosenki, pt.: Ochroń Ziemię (sł. i muz. Krystyna Gowik) kliknij TUTAJ Jeśli już zapoznaliście się z tekstem piosenki, to proszę, żebyście odpowiedzieli na kilka pytań: Co to znaczy, że mieszkamy na wielkiej kuli?
Czym jest Ziemia i dlaczego musimy o nią dbać?
Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi Ziemi?
Jak możemy dbać o Ziemię?
Do rodzica: proszę o rozwinięcie z dzieckiem tego zagadnienia; pamiętajmy, aby dziecko starało się wypowiadać całymi zdaniami; rozwijajmy również jego poczucie odpowiedzialności za stan naszej planety.
Proszę umożliwić dziecku obejrzenie ilustracji lasu w książkach, albumach lub w Internecie. Niech spróbuje z państwa pomocą sklasyfikować drzewa na liściaste i iglaste. Proszę, żeby podało różnice jakie zaobserwowało pomiędzy nimi (robiliśmy to, powinno pamiętać). Może spróbować podać przykładowe gatunki drzew liściastych: dąb, kasztan, brzoza, klon i wiele innych, i iglastych: świerk, jodła, sosna, modrzew. Cechą, która najbardziej różni drzewa liściaste od iglastych, to oczywiście fakt, że te pierwsze gubią liście jesienią. Proszę jednak przypomnieć dziecku, że wśród iglastych, również znajdziemy takie, które zrzucają na jesień igiełki. To oczywiście modrzew.
Drzewa to największe rośliny lądowe. Mogą osiągnąć ogromne rozmiary np. sekwoja. Są roślinami wieloletnimi. Potrafią dożyć nawet kilku tysięcy lat.W życiu człowieka odgrywają wielką rolę. Dzięki nim Ziemia nadaje się do zamieszkania. Drzewa wytwarzają tlen, który jest niezbędny do życia, chronią glebę przed erozją (wypłukiwaniem), oczyszczają powietrze z pyłów, gazów i bakterii. Drzewa są również domem dla wielu zwierząt i oczywiście ptaków. 
Budowa drzewa. Elementy drzewa to korzeń, pień i korona drzewa (konary, gałęzie i liście). Korzenie to taka "kotwica", która utrzymuje drzewo w ziemi. Zapobiega przed jego przewróceniem podczas silnych wiatrów. Jednak najważniejszą funkcją korzeni, jest dostarczanie drzewu wody i odżywianie go. Korzenie mają kształt rureczek (grubszych, chudszych), którymi drzewo pobiera składniki odżywcze z ziemi. Pień to taka zdrewniała łodyga. Pokryty jest korą, która chroni drzewo przed utratą wody i przed uszkodzeniami. Gdy pień się rozrasta (grubnie), to kora pęka i tworzą się na pniu zgrubienia. Korona drzewa jest najbardziej widoczną częścią drzewa. Tworzą ją konary i gałęzie na których rosną liście, kwiaty i owoce. Aby drzewo mogło żyć oprócz wody i substancji odżywczych musi mieć słońce. To właśnie liście "pobierają" promienie słoneczne, które są dla nich niezbędne do życia. 

Pytania: Jak zbudowane jest drzewo? Co to jest las? Czy las to tylko drzewa? Jaki rodzaj drzew znamy? 
KP część 4, str. 12-13
KP "Litery i liczby", cz. 2, str. 70-73: analiza i synteza słuchowa słów Hubert i hamak.  Dziecko dzieli słowo Hubert i hamak na sylaby (może wyklaskiwać i liczy z ilu sylab składa się każde słowo). Następnie głoskuje i podaje z ilu głosek się składają. Podaje przykłady słów rozpoczynających się, kończących się, i tych które posiadają głoską h w środku. Proszę przypomnieć dziecku, kiedy rozpoczynamy zapis wyrazu wielką literą, np.: początek zdania, imiona, nazwiska, imiona zwierząt, nazwy miast, państw, rzek, mórz (powinny to wiedzieć, często o tym wspominałam).
Jeśli dziecko posiada kartoniki z literami, to proszę, aby samodzielnie układało wyrazy dotyczące dzisiejszego tematu.
Zabawa ruchowa Spacer w  lesie: dziecko "spacerując" po lesie chodzi na palcach, czworakuje (przechodzi pod zwalonym pniem), skrada się, przeskakuje z pnia na pień, sięga po wysoko zwisające owoce z drzew, kuli się (ukrywa się przed zwierzętami), itp. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabawy.
Życzę miłego dnia   


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza