piątek, 24 kwietnia 2020

Misie w domowym przedszkolu - Piękne pola i sady

     Witam wszystkie Misie. Wizyta na wsi to nie tylko zwierzęta, stodoły i obory, to również barwne sady i praca w nich. Sady i pola też mają swoje wymagania. I nieważne tu, czy świątek, piątek czy niedziela. Pracę trzeba wykonać. Was też zapraszam do pracy, tylko przypomnijcie sobie jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia. Jaki był wczoraj i jaki będzie jutro. 
Dzisiejszy temat
Piękne pola i sady
      Dzisiaj będziemy starali się rozpoznawać i nazywać wybrane narzędzia ogrodnicze oraz poznać ich zastosowanie. Przyjrzymy się również z bliska pracy rolnika. Zawód rolnika to jeden z najbardziej tradycyjnych zawodów w Polsce. Jego zadaniem jest prowadzenie upraw różnych rośli, drzew i oczywiście dbanie o zwierzęta hodowlane. Zawód ten wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. W czasie wakacyjnym, kiedy większość ludzi wyjeżdża na urlop, rolnik ma najwięcej pracy. 
Praca w polu - wczesną wiosną rozpoczyna się pracę w polu orką, tj. bronowanie - ma ono na celu przygotowanie gruntu do gromadzenia wody oraz składników mineralnych. (Pamiętacie jak opisywałam wam, na czym polega praca dżdżownicy - ona właśnie "orze" ziemię, spulchnia ją by nie była ubita. Roślinki to lubią, lepiej rosną.) Później rolnik wysiewa nasiona lub sadzi sadzonki. Z nich wyrosną dojrzałe rośliny, które następnie się zbiera by uzyskać plony - zaplanowany surowiec (ziemniaki, buraki, kukurydzę, zboża, itp.) To w ogromnym skrócie. Oczywiście jego praca jest bardziej skomplikowana.
Praca w sadzie - wczesną wiosną (w marcu) właściciele sadów przycinają gałęzie drzew i krzewów, opryskują drzewa, bielą ich pnie, nawożą odżywczymi substancjami. Kiedy sad kwitnie, pojawiają się w nim pożyteczne pszczoły. Następnie w miejscu opadłych kwiatów pojawiają się maleńkie owoce, które w słońcu dojrzewają. Nabierają określonych kształtów, wielkości i kolorów. Jabłka, gruszki, czereśnie, agrest, morele, itp. muszą być w odpowiednim czasie delikatnie zebrane. To ciężka praca z której większość z nas nie zdaje sobie sprawy.
Zwierzęta wiejskie - hodowlane: rolnik przez cały rok codziennie musi dbać o swoje zwierzęta. Np. krowy muszą być dojone kilka razy dziennie. Zmiana ściółkę u zwierząt, karmi je, poi , dba o ich zdrowie - wizyta weterynarza, kowala, podawanie lekarstw, czyszczeni. To tylko nieliczne czynności, które rolnik wykonuje przy swoich zwierzętach.
Wszystkie te prace wymagają ogromnego oddania i samodyscypliny. Wczesny ranek, deszcz, mróz czy skwar nie przeszkadzają rolnikowi w jego codziennych obowiązkach. 
Dawno temu, praca rolnika z pewnością była cięższa. W polu pomagały woły i konie. Teraz rolnicy mają dostęp do różnych maszyn, które wyspecjalizowane są do pracach polowych. Kombajny, traktory, kosiarki, pielniki (do usuwania chwastów), spryskiwacze dzisiaj zdecydowanie ułatwiają rolnikowi pracę. 
Proszę zachęcić dziecko do streszczenia powyższych wiadomości i niech odpowie na pytanie Czy praca rolnika jest łatwa?
Jakie wy znacie narzędzia ogrodnicze, które można znaleźć w ogródkach? 
KP część 4, str. 10 - 11 Proszę, żeby dziecko spróbowało odpowiedzieć na pytanie: Do czego służą narzędzia przedstawione na str. 11
Po usłyszeniu nazw narzędzi ogrodniczych niech powie jaką głoskę usłyszało na początku i jaką na końcu wyrazu. Niech podzieli je również na sylaby i głoski. 
Praca plastyczna. Wyprawka "Praca w ogrodzie"
Proponuję w wolnej chwili filmik pt. "Rolnik" kliknij TUTAJ
Życzę miłego dnia i słonecznego weekendu


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza