czwartek, 23 kwietnia 2020

Misie w domowym przedszkolu - Wiosna na wsi

            Witam wszystkie Misie. Słońce obudziło już chyba całą przyrodę, dało też sygnał do rozpoczęcia wszystkich prac polowych. To bardzo aktywny czas dla rolników.
Dzisiejszy temat
Wiosna na wsi
       W każdym języku istnieją powiedzenia, które wyrażają pewne pouczenia, przestrogę albo jakąś ogólną myśl. Mowa tutaj oczywiście p przysłowiach i powiedzeniach. Oto kilka przysłów, których bohaterami są zwierzęta:
Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.
Zapomniał wół, jak cielęciem był.
Koń ma cztery nogi i tak się potyka.
Pasuje jak wół do karety.
Nie kupuj kota w worku.
Często wywodzą się one z tradycji ludowej. Najpopularniejsze porzekadła niosą za sobą dobre rady, pouczenia na temat właściwego postępowania i spostrzeżenia dotyczące  otaczającego nas świata.
Do rodzica: Proszę porozmawiać z dzieckiem nt wymienionych przysłów. Niech spróbuje wypowiedzieć się na temat ich przekazu, może już je gdzieś słyszało, a może zna też inne?
KP część 4, str. 9
Proszę zachęcić dziecko do podziału na sylaby i głoski nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka. Dla ułatwienia na początku można podać nazwę dowolnego zwierzęcia i poprosić, aby dziecko podało: jaką głoskę usłyszało na końce a jaką na początku. Pamiętajmu aby wybrane przez nas słowo, było wypowiadane powoli i wyraźnie.
Gimnastyka buzi i języka: rodzic podaje nazwę dowolnego zwierzęcia a dziecko naśladuje wydawane przez nie odgłosy: głośno - cicho - szeptem; grubym głosem (zwierzęta dorosłe) - cienkim głosem (zwierzęta młode). Tego typu zabawy można wykonywać prawie wszędzie np. podczas przygotowywania obiadu.
Praca plastyczna. Wyprawka: Kura i kurczęta. Jest to kolorowanka wodna do wykonania której będzie potrzebny tylko pędzelek i kubeczek z wodą.
Aktywność ruchowa - myślę, że pogoda jest tu najlepszym tłem dla pomysłowości i aktywności Państwa pociech. Pamiętajmy tylko, aby uświadomić dziecku o konieczności zadbania o swoje bezpieczeństwo podczas zabawy, bo jak wiemy, pomysłowość dziecięca chyba nie zna granic :)
Życzę miłego dnia.  


   

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza