środa, 29 kwietnia 2020

Misie w domowym przedszkolu - Mali ekolodzy

  Witam wszystkie Misie. Słoneczko świeci a wszystko wkoło się zieleni. Drzewa i krzewy, na których pojawiły się listki są dla naszego życia bardzo ważne. Otaczające nas lasy to Płuca Ziemi. Dlatego musimy dbać i szanować przyrodę. Misie to wiedzą, dzisiaj tylko to sobie przypomnimy. 
Dzisiejszy temat
Mali ekolodzy
    Wiemy już, że do życia na Ziemi niezbędny jest tlen. Wiemy również, że najwięcej produkują go drzewa. Dlatego właśnie lasy nazywamy płucami Ziemi. Produkują tlen, którym oddychamy, oczyszczają powietrze zatrzymując kurz i pył, a drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne. Każdy może być i powinien być ekologiem. To postawa i zachowanie, które nastawione są na dbanie o to, co ofiarowała nam matka przyroda. Możemy dbać o czystość lasów i plaż, oszczędzać wodę, być wrażliwymi wobec ludzi i innych stworzeń. To co możemy robić tu i teraz, to segregować śmieci. Do rodzica - proszę porozmawiać z dzieckiem co to takiego segregacja odpadów i wyjaśnić, jak prawidłowo powinna przebiegać. Podkreślmy znaczenie segregowania odpadów i ich ponownego przetwarzania w celu odzyskania materiału, który może zostać ponownie wykorzystany. Śmieci nie zanieczyszczają wtedy środowiska, tylko ponownie mogą zostać użyte. Przy okazji wyjaśnijmy pojęcie recyklingu - to właśnie ponowne wykorzystanie i przetwarzanie odpadów. Proszę zachęcić dziecko do wypowiedzenia się, w jaki sposób ono może dbać o środowisko przyrodnicze. Pamiętajmy: żadne opowieści, historie, filmy i wymagania nie nauczą dziecka właściwych postaw i zachowań, jeśli sami nie damy dobrego przykładu. Dziecko uczy się robiąc to, co robimy my. Jesteśmy dla naszych pociech ogromnym autorytetem, wykorzystajmy to. 
KP część 4, str. 16 - 18. 
Praca plastyczna Wyprawka "Segregujemy śmieci"
Aktywność ruchowa - zachęcam do spacerów i wnikliwej obserwacji przyrody; jeśli mamy czas, przyjrzyjmy się razem z dzieckiem roślinom występującym w naszym najbliższym otoczeniu, spróbujmy je nazwać i niech postara się je opisać. 
Życzę miłego dnia. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza