piątek, 22 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Barwny zielnik

    Witam wszystkie Misie. Chcę Wam zaprezentować kompozycję z suszonych kwiatów. Piękna,  prawda? Wystarczy troszkę wytrwałości i wiosenny obraz "sam się  zrobi". To tylko małe nawiązania do możliwości jakie stwarza nam kwiecista wiosna.
Dzisiejszy temat
Barwny zielnik
       Jeśli nie macie pomysłu, albo chęci na wykonanie zielnika to możecie wykonać piękną kompozycję z zasuszonych kwiatów. To naprawdę nic trudnego, tym bardziej, że pracę wykonuje się etapami. 
Ćwiczenia oddechowe Dmuchamy na dmuchawiec Chyba nie muszę pisać co nam będzie do zabawy potrzebne - oczywiście, dmuchawiec! Zwany książkowo mniszkiem lekarskim. Przypominam o prawidłowej technice podczas ćwiczeń oddechowych (opisywałam ją we wcześniejszym wpisie). To czas, gdy podczas spaceru co krok napotykamy dmuchawce.
Zadaniem dziecka jest dmuchać na dmuchawiec. Należy to robić mocno, aż do utraty powietrza. Zabawę powtarzamy kilka razy (powietrze wciągamy nosem, wypuszczamy ustami). Można również starać się oddechem utrzymywać nasionka dmuchawca w powietrzu jak najdłużej. 
Podczas zabawy warto w uproszczony sposób omówić budowę rośliny, na przykładzie mniszka lekarskiego.
Roślina składa się z: korzenia, łodygi (w środku jest pusta), liści, kwiatów (kolor złocistożółty), pąków i owoców (to kulisty dmuchawiec). Owoc mniszka to właśnie ten mały kudłaty, fruwający spadochronik - taki aparat lotny, dzięki któremu nasionko może sie przemieszczać. Nasionko w kolorze słomkowo-brązowym umieszczone jest na dole tego spadochronika. Wiatr roznosi nasionka na duże odległości i tym samym rozsiewa kwiat, który znowu zakwitnie na żółto.
Mniszek lekarski wykorzystywany jest, jak wiele innych roślin w medycynie, kosmetologii lub w przemyśle spożywczym. Już sama jego nazwa mniszek lekarski świadczy o jego możliwym zastosowaniu. Ale nie tylko on jest wykorzystywany do tych celów. Rumianek, dziurawiec, pokrzywa, mięta, nagietek, ogórecznik i wiele, wiele innych wykorzystywanych jest przez człowieka. Można z nich robić tabletki do ssania, do połykania, krople, herbatę, szampon do włosów, kremy, itp. Zastosowanie roślin jest ogromne. Pamiętajcie jednak, że są też rośliny trujące, dlatego samemu nie wolno z nimi eksperymentować. Trzeba mieć wiedzę i duże doświadczenie aby korzystać z dobrodziejstw roślin.
Ksiażka "Nowe przygody Olka i Ady" cz.2 str. 76. Pamiętacie nasze zabawy Prawda czy Fałsz? To zadanie, będzie dla Was takim małym testem. Dowiecie się, ile wiecie na temat przyrody, czy potraficie czytać i czy robicie to ze zrozumieniem. Powodzenia:)
Przypominam Misiom, że już niedługo Dzień Mamy. Pomyślcie nad jakąś niespodzianką dla swojej mamy. Pamiętajcie, że nie tylko prezentem możemy komuś sprawić przyjemność. Miłe słowo, pięknie posprzątany pokój, pomoc w domowych pracach czy śniadanko do łóżka to wszystko też świadczy o waszej miłości do bliskiej osoby. Proponuję Wam piosenkę na weekend. Nauczcie się jej i zaśpiewajcie Mamie z okazji jej święta kliknij TUTAJ
Życzę miłego weekendu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza