środa, 27 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Tata to jest Ktoś

   Witam wszystkie Misie. Dzień Mamy, mamy już za sobą. Święto tatusiów wprawdzie dopiero w czerwcu, ale by im również było miło, to dzisiaj skupimy się na nich
Dzisiejszy temat
Tata to jest Ktoś
     Pamiętajcie, że Dzień Ojca przypada na 23 czerwca. Jest to dla nas i dla Was bardzo intensywny czas w przedszkolu. Pożegnania, nauka tańca Poloneza, wycieczki, nauka wierszy i piosenek. Dlatego zawsze łączę Dzień Mamy z Dniem Ojca tak, aby każdy był zadowolony. Dzisiaj zachęcam Was do zrobienia Tatusiom laurki Serduszka. Jednak tym razem wytnijcie serce z białej kartki technicznej. Pomalujcie swoją dłoń czerwoną farbką (zróbcie to przy mamie aby zbytnio nie nabałaganić) i odciśnijcie ją na środku wyciętego serduszka. Poczekajcie aż wyschnie i podpiszcie się. Możecie z drugiej strony ozdobić je według własnego pomysłu i napisać życzenia, jeśli potraficie.
A tak w ogóle, to czy wiesz co to takiego serce i do czego służy?
Serce to taki rodzaj mięśnia, jest silne i zwarte. Jednak od mięśnia, np. mięśnia nogi czy ręki różni się tym, że pracuje według swojego schematu. Ręką, nogą ruszasz kiedy chcesz a serce pracuje bez naszej woli. Serce ma wielkość pięści (Twoje serduszka jest tak duże jak Twoja zaciśnięta piąstka a serce taty jest wielkie jak jego pięść). Szersza część serca jest skierowana ku górze, a węższa (tzw. koniuszek) jest na dole - to dlatego rysowane przez Was serduszka mają takie kształty. Zadaniem serca jest sprawiać, żeby w naszym ciele płynęła krew, bez przerwy. Serce NIGDY nie odpoczywa! To taki pracoholik:)
Ciekawostka Serce w ciągu całego naszego życia uderza  więcej niż 3,5 miliarda razy i to bez żadnej przerwy i bez żadnej naprawy.
Serce, a dokładnie Serce Karola, to jedna z najjaśniej świecących gwiazd w tak zwanym gwiazdozbiorze Psów Gończych. 
Odpowiedz na pytania:
Do czego służy serce? Czy bez serca można żyć? Czy tylko ludzie mają serce?
A teraz kilka przysłów  z sercem w roli głównej:)
Co w sercu, to i na języku.
Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.
Serce nie sługa, nie zna, co to pany.
Spróbuj wspólnie z rodzicem, wytłumaczyć znaczenie tych przysłów.
KP część 4, str. 49 i 50.
Pisanie po śladach. Proszę przygotować dziecku w powiększonej liniaturze przykładowe zdanie, które będzie mogło pisać po śladzie. Niech stara się trzymać w liniaturze i przestrzegać właściwych połączeń.

Aktywność poznawczo - ruchowa Jak bije moje serce?
Poprośmy dziecko aby położyło dłoń po lewej stronie swojej klatki piersiowej tak, aby wyczuło uderzenia swojego serca. Jeśli będzie miało z tym kłopot, naprowadźmy jego rączkę. Niech w pozycji w bezruchu pozostanie przez chwilę i wsłucha się w bicie serca - może głosem naśladować jego uderzenia. Następnie niech pobiega i podskakuje po pokoju w dowolnym kierunku, aż usłyszy od rodzica hasło Stop. Gdy się zatrzyma, niech znowu ułoży dłoń na sercu i sprawdzi, jak bije. Proszę aby powiedziało, jaką dostrzegło różnice w biciu serca. Po intensywnej aktywności ruchowej, serce powinno bić wyraźniej i szybciej.
Proponuję piosenkę pt.: Mój tata kliknij TUTAJ Posłuchaj i spróbuj nauczyć się refrenu.
Pamiętajcie o przygotowaniu dla taty laurki i wycałowaniu go mocno.
Życzę miłego dnia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza