środa, 20 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - W pszczelim królestwie

     Witam wszystkie Misie. Myślę, że jesteście już wyspami i chętni do pracy. Nie mam również wątpliwości, że po śniadanku pięknie wyszorowaliście ząbki a na policzkach rodziców wylądowały wasze całuski.
Dzisiejszy temat
W pszczelim królestwie

     Nie przeceniona jest rola pszczół w naszym świecie. Te pracowite i wytrwałe owady tworzą lojalne i silne rodziny. Pszczoły miodne mieszkają ..... no właśnie, gdzie? Na pewno wiesz. Kilka uli tworzy...... co tworzy? Mówiliśmy o tym:) Pasiekę! To takie pszczele osiedle. codziennie wylatują z niego w poszukiwaniu miodu i zbierają go od rana do wieczora. W ulu mieszka królowa - matka i pszczoły robotnice: zbieraczki miodu i pyłku, magazynierki i trutnie. Każda rodzina ma swoją KRÓLOWĄ, która rządzi wszystkimi pszczołami. Jest większa od zwykłej pszczoły i tylko ona znosi jaja. Królowa jest władcą absolutnym, to znaczy, że kontroluje wszystkie pszczoły, które są jej całkowicie posłuszne - to ich matka. Ciekawostki: Pszczoły potrafią tańczyć - w ten sposób porozumiewają się ze sobą (rozmawiają). 
Znasz powiedzenie: Pracowity jak pszczółka Spróbuj wytłumaczyć, dlaczego się tak mówi. Proponuję dzisiaj 3 odcinki krótkich filmików o życiu pszczół. Warto przybliżyć sobie ich zwyczaje i uświadomić sobie ich ważną rolę w przyrodzie. 
1 część "Z kamerą wśród pszczół" kliknij TUTAJ 
2 część "Z kamerą wśród pszczół" kliknij TUTAJ
3 część "Z kamerą wśród pszczół" kliknij TUTAJ
Pamiętaj aby dbać o przyrodę to od niej zależy jak się nam żyje. 
KP część 4, str, 42 Proszę wykorzystać ilustrację do utrwalania stron: prawej, lewej. Przykład: pokarz pszczoły na prawo od plastra, na lewo od plastra, który rój leci w prawo, który w lewo.
        Kolejnym, dobrze znanym i pożytecznym owadem jest Biedronka. Biedronka należy do rodziny chrząszczy. Przechodzi bardzo podobny cykl przeobrażenia do motyla. Biedronki są bardzo pożyteczne, zjadają szkodniki roślin, jakimi są mszyce. Ciekawostka: Biedronka podczas lotu macha skrzydełkami aż 85 razy na sekundę. Ilość kropek na skrzydełkach biedronki wcale nie świadczy o jej wieku, tylko o gatunku do jakiego należy. W Polsce najczęściej możemy się natknąć na biedronki dwukropki i siedmiokropki.
Praca plastyczna Biedronka Potrzebne będą: kartka (najlepiej twarda) czerwona i czarna, nożyczki i klej. Przesyłam filmik dla ułatwienia pracy kliknij TUTAJ Możesz pod spodem Biedronki podkleić niteczkę, a na drugim jej końcu przywiązać patyczek. Teraz możesz Biedronkę oprowadzić po swoim pokoju.
Aktywność ruchowa: Podczas spaceru po ogródku, spróbuj zaobserwować jak najwięcej gatunków owadów. Jeśli znasz ich nazwy postaraj się je zapisać. Pamiętaj, że są też owady niebezpieczne. Nie drażnij ich i nie próbuj ich dotykać. Uważaj również, by nie zostawiać w ogródku słodkich napojów w buteleczkach czy puszkach. Opowiadałam wam, co może się zdarzyć, kiedy owad (osa, pszczoła) wejdzie do środka a wy napijecie się, np. soku. 
Życzę miłego dnia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza