piątek, 29 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Święto rodziny

    Witam wszystkie Misie. Piątek deszczowy i chłodny, nie zachęca do spacerów. Jednak znam takich, którym deszcz niestraszny. Pomyślcie jak się ubrać, by móc korzystać ze spaceru podczas takiej pogody. 
Dzisiejszy temat
Święto rodziny
      Proszę abyście otworzyli książeczkę Nowe przygody Olka i Ady na stronie 78 - 81 i oglądając ilustrację, posłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej Festyn (czyt. Kornelia Pala) kliknij TUTAJ
Porozmawiajcie teraz z rodzicem na temat opowiadania, np. Kto z rodziny Ady był na festynie? Z jakiej okazji odbywał się festyn? Jakie odbyły się konkursy? Jakie były nagrania? Czym częstowali się goście? itp. Teraz proszę aby dziecko spróbowało przeczytać tekst umieszczony pod ilustracjami w książce. 
Ćwiczenia oddechowe Dmuchanie baloników Potrzebne będą: jeden balonik w dowolnym kolorze i kokardka. Zadanie jest proste, polega na próbie nadmuchania balonika (pamiętaj, powietrze wciągasz nosem). Jeśli się uda, spróbuj teraz zawiązać na jego końcu kokardkę. Możesz na nadmuchanym baloniku narysować markerem wodoodpornym buźkę (oczka, nosek i uśmiech). 
KP część 4, str. 53 Pamiętaj o prawidłowej postawie podczas rysowania i właściwym trzymaniu kredki. Postaraj się również rysować zgodnie ze wskazaniami strzałki i bez odrywania ręki.
Zabawa z cieniem Mam dla Was zagadkę
W słońcu, zaświadczyć to mogę,
idzie jak piesek z tobą, noga w nogę.

Staniesz, on też się zatrzyma.
Przyjdzie chmura, już go nie ma!

Ciekawostka Cień powstaje tylko wtedy, gdy światło pada na dany przedmiot. Światło sztuczne lub naturalne rozchodzi się w liniach prostych, znanych nam jako promienie. Czasem te promienie napotykają na swojej drodze różne przeszkody, których nie mogą ominąć (przeszkody) i wtedy właśnie tworzy się cień.
Propozycje zabaw z Cieniem w roli głównej:)
1. Teatrzyk cieni Jest to zabawa znana wszystkim od dawna. Należy w ciemnym pomieszczeniu ustawić stojącą lampkę tak, aby rzucała światło na ścianę. Z dłoni można wyczarować różnorodne kształty i postacie. Kaczkę, zajączka, głowę psa, słonia, wielbłąda i wiele innych "dziwactw". Można nimi ruszać, podkładać głos i tworzyć różne historyjki.
2. Teatrzyk kukiełek Jest to ulepszona wersja pierwszej zabawy. Wytnijcie ze sztywnego papieru kukiełki: słonko, motylka, domek czy dowolne zwierzątko. Doklejcie do nich patyczki, np. do szaszłyków i macie piękne kukiełki (nawet nie musicie ich kolorować). Oświetlone kukiełki będą rzucać cień na ścianę. I znowu można tu tworzyć wymyślone historyjki. To świetna twórcza zabawa.
3. Zagadkowe cienie W tej zabawie, znane dzieciom przedmiotu, mogą stać się źródłem świetnej zabawy. Podświetlamy różne przedmioty, np. łyżkę, misia, garnek i zgadujemy co "prezentuje" cień na ścianie. Fajnym rekwizytem  jest durszlak. Przybliżając go i oddalając od źródła światła, możemy nim tworzyć niesamowite efekty "kosmiczne".
4. Cieniowanki-rysowanki W tej zabawie przyczepiamy do ściany kartkę i podświetlamy przedmiot tak, aby tworzył na niej cień. Teraz wystarczy wziąć ołówek i obrysować pojawiający się cień. Odrysowane cienie nie zawsze wychodzą idealnie, ale samemu takie odrysowanki można udoskonalić. Wystarczy tylko wyobraźnia. Oczywiście przy tej zabawie potrzebna będzie druga osoba do podtrzymania karki i oświetlanego przedmiotu.
Pamiętajcie o bezpieczeństwie. Podczas podłączania lampki, musi być obecna osoba dorosła. Zresztą najlepsza zabawa, to zawsze zabawa z drugą osobą:)
Życzę miłego weekendu
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza