czwartek, 21 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Wiosenna łąka

  Witam wszystkie Misie. Z pewnością powitaliście pięknie rodziców i jesteście gotowi do zajęć. Zapraszam
Dzisiejszy temat
Wiosenna łąka
 KP część 4, str. 43
Zabawy matematyczne - ćwiczenie w liczeniu
Dzisiaj zachęcam Was do utrwalania poznanych zapisów licz. Potrzebne będą: kartoniki z liczbami (od 1 do 10), kartki, mazaki i klej. Wylosujcie 3 kartki z liczbami i narysujcie na dużej kartce tyle elementów o tematyce wiosennej, ile wskazuje jedna z wylosowanych liczb. Tak samo postąp z dwoma pozostałymi. Pod rysunkami naklej właściwą liczbę. Np. jeśli wylosowałeś 5, możesz narysować 5 biedronek a pod spodem naklej kartonik z 5-tką, jeśli kolejną wylosowaną liczbą jest 7 - narysuj 7 kwiatków, itd. 
Dzisiaj zabrałabym Was na łąkę :(  Wzielibyśmy słoiczki, lupy i ruszylibyśmy w świat :) Obserwacja przyrody ma kojący wpływ na każdego człowieka. Uczy cierpliwości, wytrwałości, spokoju, no i oczywiście wzbogaca nas o wiedzę i doznania estetyczne. Pamiętajcie o tym. Zastanawiacie się po co te słoiczki? Otóż do słoiczka można złapać owada, którego chcemy dokładnie, bezpiecznie i z bliska obserwować. A w tej dokładności pomogłaby nam lupa. Jeśli tylko macie w domu lupę i słoiczek, to zaproście rodziców do takiej obserwacji. Lupa pozwoli Wam w sporym przybliżeniu przyjrzeć się owadowi. Zobaczycie jego czułki, skrzydełka, nóżki, tułów, oczy, otwór gębowy, itd. Pamiętajcie jednak, żeby później delikatnie wypuścić zwierzątko na wolność - ono też może się bać, poza tym w słoneczny dzień ścianki słoika przyciągają promienie słoneczne i w środku słoika pozostawiony owad, poprostu zginie.
Spacery sprzyjają również tworzeniu zielników. Zielnik to zbiór ręcznie zebranych, zasuszonych i opisanych  fragmentów roślin. Najczęściej rośliny przykleja się na kartki, tworząc zeszyt. Zachęcam Was do wykonania zielnika, to proste.
1. Najpierw należy roślinę zasuszyć - kładziemy roślinkę na kartce i układamy na niej drugą kartkę, po czym wkładamy między strony grubej książki. Tak robimy z każdą rośliną. Książkę należy obciążyć rośliny powinny być zasuszone po około 2 tygodniach.
2. Zasuszoną roślinkę delikatnie układamy na czystej kartce i przyklejamy przeźroczystą taśmą.
3. Teraz czas na podpisanie roślinki - poszukaj z rodzicem jej nazwy, a może poprostu ją znasz.
      Trzeba czasu i cierpliwości do robienia zielnika, ale to świetna zabawa i dobra nauka. Spróbujcie !
Aktywność ruchowa. Potrzebna będzie wstążeczka lub długi kawałek bibułki.
Tańczące bibułki: przy ulubionej piosence dziecko swobodnie tańczy i porusza paskami bibułki; najpierw trzyma bibułkę w lewej a potem w prawej ręce.
Latająca bibułka: rzucasz bibułką jak najwyżej i próbujesz podmuchem utrzymać ją jak najwyżej.
Bibułkowe figury: układaj na podłodze figury geometryczne, które znasz.
Sprytne paluszki: chwytaj palcami stopy bibułkę leżącą na podłodze i podaj ją sobie do rąk.
Latające owady: zagnież bibułkę w kulkę , rzuć przed siebie i podążaj jej śladem.
Życzę miłego dnia  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza