czwartek, 28 maja 2020

Misie w domowym przedszkolu - Wokół mamy i taty

  Witam wszystkie Misie. Jak się domyślacie w tym tygodniu w centrum naszej uwagi jest rodzina. Rodzina to dla każdego dziecka cały świat. Daje nam bezpieczeństwo, miłość i radość, a tylko dzięki temu możemy być szczęśliwi. 
Dzisiejszy temat
Wokół mamy i taty
   Spróbujmy dzisiaj wyjaśnić dziecku znaczenie słów: rodzice, rodzina. Dlaczego o mamie i tacie mówimy, że są rodzicami? Czy rodzice są dzieciom potrzebni? Czy każdy może być rodzicem? Czy dziecko przebywające w domu dziecka ma rodziców? Czy rodzina jest mu potrzebna do szczęścia, jeśli ma gdzie spać i co jeść? Wytłumaczmy, że każdy człowiek potrzebuje miłości i poczucia przynależności do rodziny. Bogactwo i zaspakajanie podstawowych potrzeb nie zawsze idzie w parze z poczuciem szczęścia. Ważny jest wspólnie spędzony czas, znajomość zwyczajów drugiej osoby, wzajemny szacunek, akceptacja. Każdy członek rodziny jest kimś wyjątkowym i zasługuje, aby poznać swoją wyjątkową pozycję w swojej rodzinie.

Liczymy wyrazy Proszę aby dziecko ułożyło po 2, 3 zdania o mamie i tacie, i policzyło ile słów jest w zdaniu. Jeśli ma z tym kłopot, to rodzic może zapisać zdania na kartce. Teraz powinno być łatwiej. Czytając zdania, wskazujmy dziecku poszczególne wyrazy, niech je przeliczy, i  poda ich liczbę. 
Np.  Rodzice kochają swoje dzieci. (4) 
Tata najbardziej lubi lody czekoladowe. (5)

Można również bez zapisywania wyrazów układać model zdania, wykorzystując klocki. Jeden słowo - jeden klocek.
Zabawa z rymami Proponujemy słowo do którego dziecko musi znaleźć rym, np.
Mama - dama   Mama - ściana, 
Tata - wata    Tata - mata
Kotek - młotek, itp.
KP część 4, str. 51- 52 
Ćwiczenia w liczeniu - rozwiązywanie zadań metodą symulacji. Potrzebne będą liczmany (np. patyczki, guziczki, klocki, itp.) Układamy dla dziecka zadanie. Może się posługiwać przygotowanymi liczmanami. Np.

Mama miała 10 cukierków. Pięć cukierków dała córce. Ile cukierków zostało mamie? 
Chętne dziecko może zapisać równanie     10 - 5 = 5

Ola miał 8 lalek. 4 lalki dała siostrze. Ile lalek ma teraz Ola?

Oczywiście treść zadań może być dowolna, również ich trudność uzależniona jest od umiejętności i chęci dziecka. Pamiętajmy, że jeśli chce może korzystać z liczmanów.

Mam nadzieję, że staracie się zapamiętać słowa piosenki dla taty, którą Wam wczoraj zaproponowałam.
Aktywność plastyczno-techniczna Drzewo genealogiczne (jeśli już taki "skarb" jest w domu, to proszę przeanalizować z dzieckiem jego budowę) Zachęcam do tworzenia z dzieckiem drzewa genealogicznego. Ta zakorzeniona w czasie konstrukcja może w prosty sposób ułatwić dziecku zrozumienie pokrewieństwa wiążącego wszystkich członków rodziny, i uświadomi mu, że z czasem staje się ona coraz potężniejsza i okazalsza.
Dla zachęty proponuję, aby dziecko obejrzało krótki filmik instruktażowy, dotyczący tworzenia takiego drzewa kliknij TUTAJ 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza